zamknij         x
Serwis www.polskamasens.pl używa plików cookies zgodnie z opisaną polityką prywatności. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na użycie plików cookies.
wtorek, 14 stycznia 2014

Z mocnego Pilcha

„Pod Mocnym Aniołem” to znakomita powieść Jerzego Pilcha, jedna z najlepszych powieści polskich po roku 1989. Wojtek Smarzowski to jeden z największych współczesnych polskich reżyserów. Co powstanie z tego połączenia? Sprawdzimy w kinach od 17 stycznia.

Jacek Drygała / Kinoświat

Nie czytam recenzji, nie przejmuję się bluzgami ani pochwałami. Jednym moje filmy się podobają, innym nie. Ale chyba wolę taki podział, niż usłyszeć, że film jest średni.” – wyznaje reżyser „Drogówki”, „Róży” i „Wesela”, dodając: „Zawsze cierpiałem na brak autorytetów i zbyt często oceniali mnie ludzie, których prac nie szanuję.”

Jego najnowszy obraz „Pod Mocnym Aniołem” – wstrząsająca, choć nie pozbawiona humoru, opowieść o nałogu i o miłości, z plejadą aktorskich znakomitości (w obsadzie m.in. Robert Więckiewicz, Marcin Dorociński, Adam Woronowicz, Kinga Preis, Agata Kulesza, Arkadiusz Jakubik, Iza Kuna, Marian Dziędziel, Andrzej Grabowski, Jacek Braciak i Julia Kijowska), już wkrótce trafia na ekrany kin.
Najlepszą ocenę mojego filmu wystawił kiedyś Pavel Stverak. To dźwiękowiec, który przyjeżdża z Pragi i koduje u nas filmy w Dolby. Obejrzał „Różę”, dopił herbatę, zakodował i powiedział, że teraz pojedzie do domu przytulić dzieci. Było porażające widzieć, jak on to przeżył. Film go dosłownie trzepnął. I o to właśnie chodzi. By robić rzeczy, które poruszają, prowokują intelektualnie i emocjonalnie. A robię je dlatego, że coś mnie boli i coś mnie uwiera. Chyba nawet nie umiem tego zwerbalizować, tylko wciskam w scenariusz i sytuację, którą rozwiązuję na planie. Dlatego właśnie te filmy takie są – pełne dynamitu” – tłumaczy Smarzowski.
 
O czym jest opowieść? 
 
Jerzy (Robert Więckiewicz), bohater „Pod Mocnym Aniołem” jest pisarzem i alkoholikiem. Poznajemy go w momencie, w którym uwierzył, że może wygrać z nałogiem. Zakochuje się w młodej dziewczynie (Julia Kijowska) i wreszcie czuje, że ma po co i dla kogo żyć. Jednak nie wytrzymuje długo. Pewnego dnia idzie prosto do baru Pod Mocnym Aniołem, gdzie zaczyna pić...
 
Wkrótce trafia na odwyk, gdzie spotyka doktora Granadę (Andrzej Grabowski), personel (m.in. Iza Kuna, Robert Wabich) i innych pacjentów (Jacek Braciak, Kinga Preis, Marian Dziędziel, Marcin Dorociński, Arkadiusz Jakubik, Lech Dyblik, Iwona Wszołkówna, Iwona Bielska, Krzysztof Kiersznowski), którzy tworzą niezwykle barwną galerię postaci. Jedną z metod leczenia jest czytanie spisanych wcześniej opowieści, z czasów kiedy się piło. Swoje historie, zabawne i niekiedy wstrząsające, opowiedzą: reżyser, ksiądz, policjant, kierowca TIR-a, farmaceutka, robotnik, fryzjerka i inni. Wszyscy piją, bo picie to nasz sport narodowy.
 
Smarzowski tłumaczy też: „Z powieści Jerzego Pilcha oraz z mojego - sądzę, że mogę tak napisać - niegrzecznego widzenia kina można zmontować ekstra-mocny koktajl. Będzie miał sporo kolorów, bo pracuję z aktorami na półtonach i niuansach, będzie międzynarodowy, bo wierzę, że są szanse na festiwale i zapewniam, że będzie popularny, bo picie to jednak cały czas nasz sport narodowy. 
Chciałbym, żeby przez pierwszą część filmu widz się świetnie bawił (kto z nas się nie śmiał z pijaka?), przez następną czuł narastające zażenowanie, a na koniec, żeby przerażony milczał.
Tylko z tym kacem każdy będzie sobie musiał radzić sam.” 
 
*
 
Produkcja: Polska 2013
Scenariusz i Reżyseria: Wojtek Smarzowski („Drogówka”, „Róża”, „Dom zły”)
Zdjęcia: Tomasz Madejski („Lejdis”, „Testosteron”, „Ciało”)
Producent: Jacek Rzehak
Obsada: Robert Więckiewicz („W ciemności”, „Baby są jakieś inne”), Jacek Braciak („Drogówka”, „Róża”) , Andrzej Grabowski („Drogówka”, „PitBull”), Iza Kuna („Drogówka”, „33 sceny z życia”), Agata Kulesza („Róża”, „Sala samobójców”) Arkadiusz Jakubik („Drogówka”, „Jesteś Bogiem”), Kinga Preis („W ciemności”, „Dom zły”), Marian Dziędziel („Drogówka”, „Kret”), Julia Kijowska („Drogówka”, „Miłość”), Adam Woronowicz („Baby są jakieś inne”, „Syberiada polska”), Eryk Lubos („Drogówka”, „Róża”), Marcin Dorociński („Obława”, „Róża”), Iwona Bielska(„Uwikłanie”, „Chrzest”),  Robert Wabich („Drogówka”, „Supermarket”), Iwona Wszołkówna („Pokaż kotku, co masz w środku”), Lech Dyblik („Drogówka”, „Pokłosie”), Henryk Gołębiewski („Edi”), Krzysztof Kiersznowski(„Statyści”, „Cześć, Tereska”)
 
Redakcja (na podst. inf. prasowej)
Wydawca:
Fundacja Świat Ma Sens
Współpracujemy:
Kulturatka   Kultura - Telewizja Polska SA   Towarzysto Kulturalne Fuga   Śląsk Cieszyński ma sens   Virtual Shtetl   Instytut obywatelski   Radio Roxy   Wielka Litera   Kino Świat
Patronujemy:
Międzynarodowy Festiwal Kryminału   Facciano Jogging   Polska Zadaje Szyku!
Created by Agencja Reklamowa Yoho